Snemanje in analiza plavalne tehnike, Fakulteta za šport, 8.12.2012

Dodatni trenerski kader, razporeditev dela, nova energija in velika zagretost TKL-jevcev so omogočili tisto, o čemer sem sam že zelo dolgo razmišljal in v nekoliko drugačni obliki izvajal na individualnem nivoju - SNEMANJE TEHNIKE PLAVANJA POD VODO.

Poleg določenih sprememb v samem poteku treningov, dodatnih klubskih dogodkih in razširitvijo triatlonskega dela na področju mladih, je ideja, nas trenerjev, da vam omogočimo tudi dodatne storitve, ki so in bodo predvsem v obliki raznih delavnic in testiranj. To so tiste vsebine, ki športniku v prvi vrsti omogočajo POVRATNO INFORMACIJO, IZOBRAŽEVANJE O ŠPORTU S KATERIM SE UKVARJAJO ter SMERNICE, ki ga vodijo skozi trenažni program. Ker je triatlon šport s katerim se je skoraj nemogoče ukvarjati kar tako malo na »hojladri«, je potrebno, da se čisto vsak triatlonec oz triatlonka seznani z določenimi »pravili«, ki omogočajo sistematično, varno ter smiselno ukvarjanje  s športom.

Naš prvi korak v to smer smo storili v soboto po miklavžu, ko smo organizirali PLAVALNO DELAVNICO na Fakulteti za šport. Ob 9:40 smo se zbrali v avli fakultete ter izvedli invazijo na bazen. Na tribuni bazena je sedelo 22 zagrizenih plavalcev in na hitro je izgledalo kot, da imajo študentje FŠ-ja vaje tudi ob sobotah.  Sledila je razlaga o protokolu snemanja, razdelitev v dve skupini ter pričetek akcije. Vsakega posameznika smo posneli med plavanjem tehnike kravl s štirih zornih kotov:

  •     od strani pod vodo
  •     čelno pod vodo
  •     od strani pod vodo
  •     s ptičje perspektive

Po snemanju tehnike smo se preselili nadstropje višje v predavalnico, kjer je sledilo kratko 30-minutno predavanje o plavanju. Namen predavanja je bilo pridobiti tiste najbolj pomembne informacij v zvezi z gibanjem v vodi v tehniki kravl, ki je kasneje služilo razumevanju analize plavanja vsakega posameznika. Ker se je zbralo veliko število TKL-jevcev, sta predavanje ter analiza trajala od 11:30 do 14:15. Kljub temu, da ste morali kar nekaj časa preživeti v šolskih klopeh pa mislim, da je vsak izmed vas tako med lastno analizo, kot tudi ob poslušanju analize ostalih pridobil kar nekaj pomembnih informacij. Okoli 14ih smo torej polni svežih informacij zapustili FŠ ter že razmišljali o stopnjevanem zavesljaju, visokem komolcu ter o položaju telesa na plavanju v torek.

Kaj je bil osnovni namen delavnice?

Predvsem pridobitev POVRATNE INFORMACIJE, saj se ponavadi kinestetični občutki zelo razlikujejo od dejanske biomehanike, v našem primeru, plavanja. Z individualnim pristopom je vsak posameznik spoznal svoje pomanjkljivosti ter usmeritev za izboljševanje tehnike v prihodnje.

 

Kako naprej?

Glede na novo pridobljene informacije, bo vsak izmed vas poskušal izboljšati svoje pomanjkljivosti  in odpraviti napake na treningih. Tudi v prihodnje bomo v odvisnosti od zanimanja organizirali podobne delavnice, kjer boste videli ali vadite v pravo smer in ali ste dosegli cilje, ki ste si jih zadali na prvi plavalni delavnici.  Kmalu po novem letu pa sledi tudi prvo plavalno testiranje, katerega rezultati bodo služili kot smernice v določanju obremenitve na plavalnih treningih.  Prav tako bomo izvedli delavnico, ki bo podobna sobotni, a bo le ta namenjena TEHNIKI TEKA. Čaka nas torej veliko dela in veliko priložnosti za izboljšanje tehnike po posameznih disciplinah.