Pogovor s Polono Gosar Rankovič: Bodite aktivni!

Pogovarjali smo se s Polono Gosar Ranković, ki je alfa in omega centra FIT City, v katerem smo 13. novembra pridno vrteli pedala in poleg vadbe izvedli tudi test, ki bo služil kot kontrola uspešnosti nadaljnjega dela. Polona je diplomantka Fakultete za šport, inštruktorica in predavateljica za Spinning & SPINPower. Preberite zanimiv pogovor in pridite na vadbo v FIT City. Če se prav spomnimo je prva gratis :-).


www.fit-city.com

 

Kaj je Fit CITY in za koga je primeren?

FITCITY je fitnes center z dvema dvoranama za skupinsko vadbo , del namenjen kardio vadbi in prostoren fitnes s pripadajočimi trenažerji, funkcionalnimi napravami in različnimi rekviziti za trening. Ciljna populacijo so aktivni in neaktivni odrasli, katerim je cilj izboljšanje  življenja. Nekdo, ki si je pripravljen vzeti 2 – 3x na teden 1h časa za rekreacijo z namenom, da izboljša svoje počutje, nastop, izgled, skratka spremeni  ali ohranja svoj življenjski slog. Nismo usmerjeni v body buliding, zato pri nas ne boste naši proste uteži višjih mas. Velik poudarek damo  na druženju, tako v centru kot izven centra in strokovnosti. V centru namreč deluje preko 25 trenerjev in inštruktorjev.

Po čem se Fit CITY loči od ostalih fitnes centrov?

FITCITY ponuja nekaj posebnosti. Prvi je zagotovo enostaven in hiter pristop v center, saj smo vse avtomatizirali in skrajšali postopek  vpisa, plačil  skratka »birokracije«. Imamo mesečno karto, ki vključuje vse in znaša 43 € kar predstavlja nek normalni strošek in si ga vsak posameznik  lahko privošči. Vključeno pa je vse, saj si želimo da naši člani kombinirajo različne tipe treninga z namenom optimalnega razvoja motoričnih sposobnosti. Tako pri nas v eni karti dobite možnost obiskovanja fitnesa, vseh vodenih vadb, Spinning in SPINPower ter zunanje aktivnosti kot so šola teka, nordijska hoja. Trudimo se biti preprosti, prijazni in strokovni.

Kaj je spinning in zakaj je boljši od podobnih dvoranskih kolesarjenj?

Spinning je najstarejši »indoor cycling« program. Za seboj ima skoraj 25 letno zgodovino in s tem povezana usposabljanja ter raziskave. Osebno sem pristaš treningov, ki bazirajo na znanju in potrjenih raziskavah in Spinning kot program to omogoča. Razlika je zagotovo, da je Spinning program, ki ga lahko izvaja le trener, ki je pridobil certifikat in ima ustrezno znanje. V poplavi ponudbe je težko ločit kaj je zdravo in pravilno od tega kaj ne? Ampak ker pri treningu vplivamo na človeško telo in njegove sisteme, verjamem da le z ustreznim znanjem pripeljemo vadečega do želenega cilja. Spinning kot tak izhaja iz kolesarstva, tako da so tehnike in položaji vzeti iz kolesarjenja in ne gre za nikakršno aerobiko na kolesu. Glasba je poleg, saj narekuje tempo in intenzivnost ter motivacijsko vpliva na vadeče. Gre za sistem treninga in ne le vadbeno enoto, kjer je cilj »luža« pod kolesom in boleče mišice. V FITCITIju imamo trenerji mesečni plan dela (ciklizacijo), ki se glede na obdobje v koledarskem letu prilagaja.

Kako do spinning programa v Sloveniji?

Vsi uradni centri, ki imajo usposobljen kader lahko za promocijo uporabljajo ime Spinning. Seznam lahko najdete na www.spinning.com.

Kdo vse sodeluje v Fit CITY v vadbi spinninga kot trener?

V FITCITY centru je trenutno ekipa 8 trenerjev: Primož Štrancar, ki ga večina pozna kot bivšega udeleženca OI in študenta Fakultete za Šport. Matej Vogrinc diplomant FŠ, Matej Pustišek , Lili DrčarAndrej Šinkovec in Kristina Gorza so vsi  usposobljeni vaditelji skupinskih vadb ter Spinning trenerji. Ter na koncu še Petra Kovačič ki je študentka fakultete za Šport ter jaz (Polona, opp.) prav tako diplomantka FŠ ter mednarodna predavateljica za Spinning & SPINPower. Vrata za nove  trenerje so pri nas vedno odprta . Sem pa kar »tečna« kar se tiče usposobljenosti, tako da z menoj lahko sodelujejo trenerji, ki jim je znanje in strokovnost visoka etična vrednota.


Kakšno dinamiko vadbe priporočate kolesarskim rekreativcem, ki želijo čez zimo ohraniti pripravljenost in jo mogoče tudi izboljšati pred začetkom kolesarske sezone?

Iskreno  vsem svetujem, da se redno rekreirajo 12 mesecv/leto. Ozaveščanje ob pravem načinu trening je zagotovo ena od mojih prioritet, saj veliko rekreativcev trenira narobe, predvsem v smislu intenzivnosti in količine treninga. Moj nasvet je zagotovo redna  telesna aktivnost zmerne intenzivnosti. Skratka naj ohranijo razmerje 90 % aerobnega in 10 % anaerobnega treninga in še ta anaerobni del pozno pomladi. Zima in zgodnja pomlad sta čas za pridobivanje osnovne vzdržljivosti , trening moči in gibljivosti. Veliko kolesarjev pozablja, da potrebujejo poleg vzdržljivosti tudi treninge za moč ter gibljivost. Ter seveda imeti v mislih, da količina treninga nikoli ni pred kvaliteto treninga.

Kakšen poseben nasvet za kolesarske navdušence čez zimo?

Zagotovo naj ne pozabijo na razvoj moči , trening v fitnesu. Nikoli tudi ne bo odveč obiskovanje Pilatesa ali joge za givljivost, in moč trupa. Skratka naj razmišljajo širše in da kolo ni edini zanje primeren tip treninga.

Kako boš ti preživela zimo? Si človek zimskega spanja … ali pač ne :-)?

Uhh .. niti nisem za zimsko spanje, sploh ker sem ravno kupila specialko in moram tako kot vsi poleg treningov, ki jih izvajam v dvorani za člane druge dneve ali ure opravit svoj trening. Rada tečem in obožujem vzdržljivostne aktivnosti. Malo manj pa mi je všeč trening moči, ampak kot pravim vsem mojim vadečim, če želiš napredovati moraš najti svoje pomanjkljivosti in jih izboljšati. Tako da sem si ravno sestavila program moči, ki ga pričnem izvajati  z namenom , da bom  izboljšala koeficient W/kg J.  Ostalih zimskih radosti pa se zadnja leta niti ne udeležujem, ker je to obdobje v fitnes industriji ko potekajo različne konference in usposabljanja, kjer sem prisotna.