16. Ljubljanski maraton – prireditev rekordov (tudi za TKL)

23.10.2011

Slika by Elvis Požek

No pa smo ga dočakali, Ljubljanski maraton namreč. Gre za največjo tekaško prireditev v Sloveniji, prireditev,  ki iz leta v leto podira razne rekorde in trenutek na katerega čaka skoraj vsak tekač pri nas. Na tem nedeljskem tekaškem preizkusu teče po ljubljanskih cestah, ki jih je med delavnikom še prečkati težko, več tekačev in tekačic, kot se verjetno v tistem času vozi avtomobilov po Ljubljani. Da pa je tekmovanje še posebej zanimivo, poskrbijo organizatorji, ki v Ljubljano pripeljejo hitronoge Kenijce ter TKL-jevci, ki se na maratonu počasi poslovijo od tekmovalne sezone. Kaj vse se je v središču Slovenije zgodilo v vikendu 22. in 23. oktobra pa si preberite pod več.

Konec tedna je torej Ljubljano preplavilo rekordno število tekačev. V dveh dneh so po cestah teklo 18.513 tekačev iz 46ih držav. Med njimi so bili otroci (Lumpi tek), najstniki (Srednješolski in Osnovnošolski tek), rekreativci ter tekmovalci (Rekreativni tek, Polmaraton in Maraton), od majhnih suhih do velikih debelih, za nekatere je bil to šele prvi tek na množični prireditvi, za druge je to že tradicionalen tek.

Med profesionalnimi tekači je bila v ospredju Kenijska zastava, saj so prva tri mesta osvojili Kenijci:

2:08:25            Daniel Too – postavil je novi rekord proge

2:08:50             Joseph Lagat – boljši od lanskega rekorda

2:09:12             Michael Chege – prav tako boljši od lanskega najboljšega časa

Med dekleti sta prvi dve mesti odšli v Kenijo, tretje pa v Rusijo:

2:33:01             Lydia Kurgat

2:33:42             Jane Rotich

2:35:04             Ilga Kotovska

Med Slovenci so stopničke na državnem prvenstvu osvojili:

Moški                                                                   Ženske

2:31:48             Mario Vračič                              2:42:00            Neža Mravlje

2:34:55             Robert Kotnik                            2:43:33             Daneja Grandovec

2:37:31             Matjaž Schaubach                    2:52:33            Žana Jereb

V boj pa smo šli tudi TKL-jevci. Na nedeljski preizkušnji smo imeli, kljub zdesetkani vojski zaradi bolezni, na progi kar 30 rumeno-belih ter ogromno klubskih navijačev ob progi, ki so s transparenti in huronskim navijanjem skrbeli za lažje tekanje po mrzli Ljubljani (6⁰C).  Izpostavil bi naš podmladek, Laro Mastnak, Lauro Marolt ter Mašo Selan, ki so se udeležili rekreativnega teka na 10km. Anita Kos je pred svojim odhodom v Ameriko dokazala, da ni odlična zgolj na področju prehrane temveč je dosegla tudi odličen čas maratona 3:10:40Mateja Antončič se je upogumila premagala maratonsko razdaljo. Tomi Martinjak je sicer zgrešil zastavljen cilj, a vseeno dosegel svoj osebni rekord 3:08:34

URADNI REZULTATI

Sam sem na progi pomagal pri oskrbi Mitja Morija ter spodbujal vse tiste, ki sem vas ujel v množici tekačev. Mitjev cilj je bil teči pod 2:40:00 in na 28km je imel še tempo za 2:38:00, pričakovati pa je bilo, da bo tempo v drugem krogu nekoliko padel. Od samega začetka sta bila bitko za prvega triatlonca na progi s Petrom Sajevcem, na koncu pa ga je Mitja le pustil za seboj na Dunajski cesti, prehitel še najstarejšo udeleženko Heleno Žigon za en krog ter prispel v cilj s časom 2:41:48. Dosegel je 18. mesto ter izboljšal svoj rekord za slabe 3 minute. Zanimivo pa je tudi dejstvo, da sta z Nado Rotovnik Kozjek v svojih kategorijah zasedla mesta na stopničkah. Tako je Nada za približni 30 sekund zgrešila mesto državne prvakinje ter osvojila srebrno drugo mesto v državnem prvenstvu, Mitja pa je v svoji kategoriji osvojil 3. mestoter se tako zapisal tudi v tekaško državno prvenstvo.

Vsem nastopajočim iskrene čestitke, vsem fotoreporterjem in navijačem pa zahvala za spodbujanje naših tekmovalcev.